Limonlu Granita Tarifi

[Toplam:16    Ortalama:2.4/5]

Limonlu Granita Tarifi , sıcak yaz günlerinde içinizi serinletecek bir tatlı . Bizim karsanbaçın limonlu versiyonudur aslında. İç serinletir ama hızlı yenirse de beyin dondurur aman dikkat! Buyrunuz yapımı;

Malzemeler
3 bardak su
1 bardak şeker
1 çimdik tuz
1 bardak taze limon suyu (yaklaşık 5-6 limonun suyu)
1 limon kabuğu rendesi

Yapılışı
2 bardak su ve 1 bardak şekeri küçük bir tencerede orta ateşte kaynatın.
Şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak ısıtmaya devam edin.
Tuzu ekleyip karıştırın ve tencereyi ocaktan alın.
Tencerenin ağzını kapatıp 1 saat buzdolabında bekletin.
Büyük bir kabı buzluğa koyup soğutun (Granitanın servisi için kullanılacak).
Limon suyu ve limon kabuğu rendesini buzdolabında ılıklaştırdığınız şekerli karışıma ekleyin ve karıştırın.
Karışımı 1 saat kadar dondurucuda bekletin ( kabın kenarında kristallenmeler oluşuncaya kadar).
Kristalleri karışımın ortasına doğru bir kaşık yardımıyla itin ve karışımı tekrar dondurucuya koyun.
Bu işlemi aynı şekilde her 30 dakikada bir gerçekleştirin. Karışımın tam olarak donmaması gerekli. Bu işlem 3 saat kadar sürecektir.
Servis ederken buzlukta soğutulmuş kabının içine alabilir oradan da diğer soğutulmuş küçük kuplara aktarabilirsiniz.

Kolay ama zaman alan bir Limonlu Granita Tarifi…5 saat boyunca başında durmak zorunda değilsiniz elbet ama limonun da tadını vermesi ve donması için biraz sabır gerekiyor. Servis edeceğiniz günden bir gün önce yaparsanız, çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Tarifimiz orijinal Sicilya tarifidir. Bu sebeple Sicilyalılar’ın yaşadığı deneyimin aynısını yaşamak için adımları dikkatlice takip edin ve buzlukta unutup tamamen donmasına izin vermeyin. Unutmayın tamamen donmadan önce üzerinde oluşan buzları almalısınız.

Yaz mevsiminde evde bir İtalyan gecesi organize edip harika İtalyan yemeklerinden sonra misafirlerinize servis edebilirsiniz. Süslemek için limon kabuğu ve taze nane yaprakları kullanmanız güzel bir görünüm verecektir. Limonlu Granita Tarifi servis ettiğiniz kuplara birkaç yemek kaşığı vodka ekleyerek misafirlerinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.  Bu sürprizi tadında bırakmayıp vodka şişesinin yerini bulmaya çalışanlar, Limonlu Granita’ya vodka ekleyeceğine, vodkasını soğutup tatlandırmak için Limonlu Granita’yı alet etmek isteyenler olacaktır. Buna izin vermeyin. Limonlu Granita’yı sakının. Vodkaları için bir kutu meyve suyu verin, o da işlerini görecektir.

Afiyetle!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen